Fifa 2018 World Cup Final Tournament Fixtures Released!

0
362

 

(CBSS SPORTS) Below you’ll find the standings and schedule broken down by each group:

Group A

GP W D L GD PTS
Russia 0 0 0 0 0 0
Saudi Arabia 0 0 0 0 0 0
Egypt 0 0 0 0 0 0
Uruguay 0 0 0 0 0 0

Thursday, June 14: Russia vs. Saudi Arabia, 10 a.m. ET
Friday, June 15: Egypt  vs. Uruguay, 7 a.m. ET


Tuesday, June 19: Russia vs. Egypt , 1 p.m. ET
Wednesday, June 20: Uruguay vs. Saudi Arabia, 10 a.m. ET

 


Monday, June 25: Saudi Arabia vs. Egypt , 9 a.m. ET
Monday, June 25: Uruguay vs. Russia, 9 a.m. ET


Group B

GP W D L GD PTS
Portugal 0 0 0 0 0 0
Spain 0 0 0 0 0 0
Morocco 0 0 0 0 0 0
Iran 0 0 0 0 0 0

Friday, June 15: Morocco vs. Iran, 10 a.m. ET
Friday, June 15: Portugal vs. Spain, 1 p.m. ET


Wednesday, June 20: Portugal vs. Morocco, 7 a.m. ET
Wednesday, June 20: Iran vs. Spain, 1 p.m. ET


Monday, June 25: Iran vs. Portugal, 1 p.m. ET
Monday, June 25: Spain vs. Morocco, 1 p.m. ET


Group C

GP W D L GD PTS
France 0 0 0 0 0 0
Australia 0 0 0 0 0 0
Peru 0 0 0 0 0 0
Denmark 0 0 0 0 0 0

Saturday, June 16: France vs. Australia, 5 a.m. ET
Saturday, June 16: Peru vs. Denmark , 11 a.m. ET


Thursday, June 21: France vs. Peru , 7 a.m. ET
Thursday, June 21: Denmark  vs. Australia, 10 a.m. ET


Tuesday, June 26: Australia vs. Peru , 9 a.m. ET
Tuesday, June 26: Denmark vs. France, 9 a.m. ET

Group D

GP W D L GD PTS
Argentina 0 0 0 0 0 0
Iceland 0 0 0 0 0 0
Croatia 0 0 0 0 0 0
Nigeria 0 0 0 0 0 0

Saturday, June 16: Argentina vs. Iceland , 8 a.m. ET
Saturday, June 16: Croatia vs. Nigeria, 2 p.m. ET


Thursday, June 21: Argentina vs. Croatia , 1 p.m. ET
Friday, June 22: Nigeria vs. Iceland, 10 a.m. ET


Tuesday, June 26: Iceland vs. Croatia , 1 p.m. ET
Tuesday, June 26: Nigeria vs. Argentina , 1 p.m. ET

Group E

GP W D L GD PTS
Brazil 0 0 0 0 0 0
Switzerland 0 0 0 0 0 0
Costa Rica 0 0 0 0 0 0
Serbia 0 0 0 0 0 0

Sunday, June 17: Costa Rica vs. Serbia , 7 a.m. ET
Sunday, June 17: Brazil vs. Switzerland, 1 p.m. ET


Friday, June 22: Brazil vs. Costa Rica , 7 a.m. ET
Friday, June 22: Serbia vs. Switzerland, 1 p.m. ET


Wednesday, June 27: Serbia vs. Brazil, 1 p.m. ET
Wednesday, June 27: Switzerland vs. Costa Rica , 1 p.m. ET

Group F

GP W D L GD PTS
Germany 0 0 0 0 0 0
Mexico 0 0 0 0 0 0
Sweden 0 0 0 0 0 0
Korea Republic 0 0 0 0 0 0

Sunday, June 17: Germany vs. Mexico, 10 a.m. ET
Monday, June 18: Sweden vs. Korea Republic, 7 a.m. ET


Saturday, June 23: Germany vs. Sweden , 10 a.m. ET
Saturday, June 23: Korea Republic vs. Mexico , 1 p.m. ET


Wednesday, June 27: Korea Republic vs. Germany , 9 a.m. ET
Wednesday, June 27: Mexico vs. Sweden , 9 a.m. ET

Group G

GP W D L GD PTS
Belgium 0 0 0 0 0 0
Panama 0 0 0 0 0 0
Tunisia 0 0 0 0 0 0
England 0 0 0 0 0 0

Monday, June 18: Belgium vs. Panama, 10 a.m. ET
Monday, June 18: Tunisia vs. England, 1 p.m. ET


Saturday, June 23: Belgium vs. Tunisia, 7 a.m. ET
Sunday, June 24: England vs. Panama, 7 a.m. ET


Thursday, June 28: England vs. Belgium , 1 p.m. ET
Thursday, June 28: Panama vs. Tunisia, 1 p.m. ET

Group H

GP W D L GD PTS
Poland 0 0 0 0 0 0
Senegal 0 0 0 0 0 0
Colombia 0 0 0 0 0 0
Japan 0 0 0 0 0 0

Tuesday, June 19: Poland vs. Senegal, 7 a.m. ET
Tuesday, June 19: Colombia vs. Japan, 10 a.m. ET


Sunday, June 24: Japan vs. Senegal , 10 a.m. ET
Sunday, June 24: Poland vs. Colombia, 1 p.m. ET


Thursday, June 28: Japan vs. Poland , 9 a.m. ET
Thursday, June 28: Senegal vs. Colombia, 9 a.m. ET


Round of 16

SATURDAY, JUNE 30
Match 50: Group C winner vs. Group D runner-up 9 a.m. ET Kazan TV TBA
Match 49: Group A winner vs. Group B runner-up 1 p.m. ET Sochi TV TBA
SUNDAY, JULY 1
Match 51: Group B winner vs. Group A runner-up 9 a.m. ET Moscow TV TBA
Match 52: Group D winner vs. Group C runner-up 1 p.m. ET Nizhny Novgorod TV TBA
MONDAY, JULY 2
Match 53: Group E winner vs. Group F runner-up 9 a.m. ET Samara TV TBA
Match 54: Group G winner vs. Group H runner-up 1 p.m. ET Rostov TV TBA
TUESDAY, JULY 3
Match 55: Group F winner vs. Group E runner-up 9 a.m. ET Saint Petersburg TV TBA
Match 56: Group H winner vs. Group G runner-up 1 p.m. ET Rostov TV TBA

Quarterfinals

FRIDAY, JULY 6
Match 57: Match 49 winner vs. Match 50 winner 9 a.m. ET Nizhny Novgorod TV TBA
Match 58: Match 53 winner vs. Match 54 winner 1 p.m. ET Kazan TV TBA
SATURDAY, JULY 7
Match 60: Match 55 winner vs. Match 66 winner 9 a.m. ET Samara TV TBA
Match 59: Match 51 winner vs. Match 52 winner 1 p.m. ET Sochi TV TBA

Semifinals

TUESDAY, JULY 10
Match 61: Match 57 winner vs. Match 58 winner 1 p.m. ET Saint Petersburg TV TBA
WEDNESDAY, JULY 11
Match 62: Match 59 winner vs. Match 60 winner 1 p.m. ET Moscow TV TBA

Third-place match

SATURDAY, JULY 14
Match 63: Match 61 loser vs. Match 62 loser 9 a.m. ET Saint Petersburg TV TBA

World Cup final

SUNDAY, JULY 15
Match 64: Match 61 winner vs. Match 62 winner 10 a.m. ET Moscow TV TBA

 

This article was posted in its entirety as received by www.onecaribbeannetwork.com. 
One Caribbean Network does not correct any spelling or grammatical error 
within press releases and commentaries. The views expressed are not necessarily 
those of One Caribbean Network, its sponsors or advertisers.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here